Images

Asfaltın Atmosferdeki Stabilitesi

Asfaltın atmosferdeki stabilitesi, asfaltın kapsamlı bir ısı, güneş ışığı ve atmosfer ikliminde yaşlanmaya karşı uzun süre dayanma özelliği, atmosferdeki kararlılığı olarak adlandırılmakta. Düşük moleküler gruplar atmosferin kapsamlı ortamında polimerik gruplara dönüştürülen ve reçine; yağ bileşiminden reçineye göre çok daha hızlı bir oranda öğütülmüş asfaltene dönüşecektir. Yağ bileşimi ve reçine içeriği azalırken, öğütülmüş asfalten içeriği yükselir, asfalt akışkanlığını; plastisitesini ve kohezyonunu azaltırken sertliği ve kırılganlığı arttırır. Ayrıca asfalt yaşlanması bu olguya verilen isimdir. Önceki varsayımlardan; asfaltın uzun ömürlülüğü olarak da bilinen yaşlanmaya karşı koyma özelliğinin atmosferdeki istikrarından sorumlu olduğu açıktır.

Asfalt Kaplamalar

Sıcak yaz günlerinde asfalt kaplamalar çok pürüzsüz hale gelir; ancak soğuk kış gecelerinde çok kırılgan hale gelirler. Yumuşak asfalt döşemede yoğun trafiğin neden olduğu kaldırımın kalıcı deformasyonu “rutting” olarak bilinmekte.” Asfalt bağlayıcının çok kırılgan hale geldiği kış aylarında kaldırım çatlaması meydana gelir. Bu, asfalt bağlayıcının yalnızca trafiğin neden olduğu gerilimi dağıtan kadar visko-elastik olduğu uygulama penceresi içinde iyi çalıştığı anlamına gelir. Bu uygulama penceresi, öncelikle yüksek sıcaklıklarda viskoelastisiteyi arttıran polimer değişimi ile genişletilmekte. Modifiye asfalt ayrıca daha fazla yorulma direncine sahiptir ve örneğin 10 yıl ile 15 yıl arasında değişen ve değişiklik yapılmadan kaldırım ömrünü uzatır.

Alternatifler ve Biyo-Asfalt

Ancak asfalt, ekonomik olarak rekabetçi olmamasına rağmen şeker, pekmez, pirinç, mısır ve patates nişastası gibi petrol bazlı olmayan yenilenebilen kaynaklardan üretilebilmekte. Asfaltın atmosferdeki stabilitesi, çoğunlukla yakılan veya çöplüklere atılan kullanılan motor yağının fraksiyonel damıtılmasıyla atıklardan da yapılabilmektedir. Daha soğuk iklimlerde; motor yağı kullanımı erken çatlamaya neden olabilmekte ve bu da daha sık onarım yapılmasını gerektirir. Petrole bağımlı olmayan asfalt bağlayıcılar açık renkli olabilmekte. Rengi daha açık olan yollar güneşten daha az ısı emerek kentsel ısı adası etkisine katkılarını en aza indirir. Yeşil otoparklar asfalt alternatifleri kullanan otoparklardır.

Profesyonel Asfalt Kullanımı

Ayrıca asfalt en çok yol yüzeylemesi için kullanılan, bu da çeşitli şekillerde elde edilebilmekte. Sert bir yüzey oluşturmak için tekrarlayan hafif yağ “toz tabakası” işlemleri kullanılabilen; veya bir asfalt kaplamaya granül agrega uygulanabilen veya yol yüzeyinden gelen toprak malzemeleri asfaltla birleştirilebilmektedir. Diğer kritik uygulamalar arasında kanal ve rezervuar kaplamaları; baraj kaplamaları ve diğer liman ve deniz işleri bulunur; Bu uygulamalarda kullanılan asfalt, ayrışma ve mekanik koruma için toprakla kaplı ince; püskürtülmüş bir membran veya ripraplı (ezilmiş kaya) daha kalın yüzeyler olabilir.