Neden Sıcak Asfalt Kullanılır?
Ankara asfalt Ankara Asfalt Firmaları Asfalt Ankara

Neden Sıcak Asfalt Kullanılır?

Neden sıcak asfalt kullanılır sorusu kapsamında, asfalt karayolu ulaşımı için yaygın bir şekilde kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Günümüzde asfaltın üretimi için en sık tercih edilen karışım ise bitümlü sıcak karışımıdır. Bitümlü sıcak asfalt karışımı karayolları için esnek bir üst yapı kaplaması şeklinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu karışımın en önemli özelliği ise dayanıklı, esnek ve stabil bir yapıya sahip olmasıdır.

Sıcak Asfalt Avantajları Nelerdir?

Bitüm sıcak asfaltın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bitüm sıcak asfalt avantajları ile ilgili detaylar ise şu şekildedir:

Sıcak asfaltın trafik için gürültüsüz, düzgün ve konfor sağlayan bir zemin oluşturmaktadır.

Sıcak karışım asfalt pürüzsüz bir yüzey oluşturduğu için taşıtların zaman ve yakıt açısından avantaj kazanmasını sağlamaktadır.

Trafikteki taşıt yüklerinin sağlayacağı zararlara karşılık olarak esnek yapısıyla direnç gösteren bitüm karışım asfaltlar aynı zamanda geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.

Bitüm karışım üst yapı kaplamaları içinde yatırım verimliliği açısından en iyi kaplama çeşididir.

Bitüm sıcak asfaltın rijitliğe sahip olmasından ötürü yükü en alt tabakalara iletmektedir.

Sıcak asfaltın kuru olduğu zaman yüksek sürtünme katsayısını sağlayarak trafiğin güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Sıcak asfalt bakım onarım maliyeti düşüktür ve bakım onarım işlemi yapılırken servis yoluna gerek kalmamaktadır.

Bitümlü Sıcak Karışım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitümlü sıcak karışım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylar şu şekildedir:

Bitüm yapıştırıcı uygulaması sonrasında ise en kısa sürüde BSK yapılması gerekmektedir. Ardından bu süre zarfında kir, kil ve toz gibi yabancı malzemelere karşılık olarak önlemlerin alınması gerekmektedir.

Granürler temel üzerine yapıldığı zaman astarlama işlemlerinin yüzeyden 3 cm’lik kısımda nem oranları % 2 den fazla olmaması gerekmektedir.

Bitümlü sıcak asfalt karışımlarının yağış olmayan zamanlarda yapılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda hava sıcaklığının da 15 ila 45 °C aralığında olması gerekmektedir. Ardından hava sıcaklığının 5 °C altına düştüğü zamanlarda bitüm sıcak asfaltın yapılmaması önemlidir.

Bitümlü karışımların taşındığı tırların damperlerinin temiz olması gerekmektedir.

Bu karışımın finişer ile serilmesi esnasında finişerin makul seviyede kesintisiz serim yapması ve sabit hızda çalışması oldukça önemlidir.

Bitüm sıcak asfalt seriliminin sonrasında ise sıkıştırma işleminden önce karışımın sıcaklığı 130 °C olmalıdır. Sıkıştırma bitiminden sonra ise karışımın sıcaklığının 80°C altında olması gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...